G6BK-1114P-US-DC12
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay SPST-NO 12VDC
product image
G6BK-1114P-US-DC12 Picture
SeekIC No. : 002548110 Detail
G6BK-1114P-US-DC12: General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay SPST-NO 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6BK-1114P-US-DC12
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 515 Ohms Coil Current : 23.3 mA
Mounting Style : SMD/SMT Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Material : Silver Alloy
Mounting Style : SMD/SMT
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Coil Resistance : 515 Ohms
Coil Current : 23.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6BK-1114P-US-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current23.3mA