G6BK-1114P-US-DC24
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
product image
G6BK-1114P-US-DC24 Picture
SeekIC No. : 002549648 Detail
G6BK-1114P-US-DC24: General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6BK-1114P-US-DC24
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Current : 11.7 mA Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Coil Resistance :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Coil Current : 11.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6BK-1114P-US-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current11.7mA