G6BU-1114P-US-DC24
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
product image
G6BU-1114P-US-DC24 Picture
SeekIC No. : 002548822 Detail
G6BU-1114P-US-DC24: General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6BU-1114P-US-DC24
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 2.88 KOhms Coil Current : 8.3 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Mounting Style : Through Hole
Coil Current : 8.3 mA
Coil Resistance : 2.88 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6BU-1114P-US-DC24
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.3mA