G6C-1117P-US-DC24
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
product image
G6C-1117P-US-DC24 Picture
SeekIC No. : 002549617 Detail
G6C-1117P-US-DC24: General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6C-1117P-US-DC24
Mfg:
Omron Electronics
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 2880 Ohms Coil Current : 8.3 mA
Mounting Style : SMD/SMT Contact Material : Silver Cadmium Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : SMD/SMT
Contact Material : Silver Cadmium Oxide
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Coil Current : 8.3 mA
Coil Resistance : 2880 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6C-1117P-US-DC24
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.3mA