G6C-2117P-US-DC24
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
product image
G6C-2117P-US-DC24 Picture
SeekIC No. : 002547386 Detail
G6C-2117P-US-DC24: General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6C-2117P-US-DC24
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC) Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 24 VDC Coil Current : 8.3 mA
Switching Voltage : 380 VAC, 125 VDC Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Resistance :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC)
Mounting Style : Through Hole
Coil Current : 8.3 mA
Switching Voltage : 380 VAC, 125 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6C-2117P-US-DC24
Termination StylePC Pin
CircuitDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating @ Voltage8A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.3mA