G6CK-1114P-US-DC24
General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
product image
G6CK-1114P-US-DC24 Picture
SeekIC No. : 002560111 Detail
G6CK-1114P-US-DC24: General Purpose / Industrial Relays Power PCB Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6CK-1114P-US-DC24
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~61
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6CK-1114P-US-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current11.7mA