G6H-2-F-DC12
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
product image
G6H-2-F-DC12 Picture
SeekIC No. : 003831140 Detail
G6H-2-F-DC12: RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6H-2-F-DC12
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: G6H Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Processor Series : HCS12X Relay Type: Telecom
Coil Type: Non Latching Coil Current: 11.7mA
Coil Voltage: 12VDC Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 1A Switching Voltage: 125VAC, 110VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 9 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Features: - Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Coil Type: Non Latching
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Coil Current: 11.7mA
Coil Voltage: 12VDC
Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Features: -
Contact Rating (Current): 1A
Packaging: Tube
Switching Voltage: 125VAC, 110VDC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Series: G6H
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6H-2-F-DC12
Relay TypeTelecom
Mounting TypeSurface Mount
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.25 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current11.7mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G6H 2 F DC12