G6H-2-F-DC24
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V
product image
G6H-2-F-DC24 Picture
SeekIC No. : 003831141 Detail
G6H-2-F-DC24: RELAY TELECOM DPDT 1A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6H-2-F-DC24
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: G6H Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Processor Series : HCS12X Relay Type: Telecom
Coil Type: Non Latching Coil Current: 8.3mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 1A Switching Voltage: 125VAC, 110VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: - Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Coil Type: Non Latching
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Features: -
Contact Rating (Current): 1A
Packaging: Tube
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Coil Current: 8.3mA
Switching Voltage: 125VAC, 110VDC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Series: G6H
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6H-2-F-DC24
Relay TypeTelecom
Mounting TypeSurface Mount
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current8.3mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G6H 2 F DC24