G6KU-2F-RF-TR09DC12
RELAY RF DPDT 1A 12V
product image
G6KU-2F-RF-TR09DC12 Picture
SeekIC No. : 003831315 Detail
G6KU-2F-RF-TR09DC12: RELAY RF DPDT 1A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6KU-2F-RF-TR09DC12
Quick Details
Series: G6K-RF Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: RF Coil Type: Latching, Single Coil
Coil Current: 9.1mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 1A
Switching Voltage: 125VAC, 60VDC - Max Package / Case : SOIC W
Turn On Voltage (Max): 9 VDC Turn Off Voltage (Min): -
Features: 1 GHz Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Description
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Coil Voltage: 12VDC
Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Contact Rating (Current): 1A
Coil Type: Latching, Single Coil
Turn Off Voltage (Min): -
Switching Voltage: 125VAC, 60VDC - Max
Relay Type: RF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Coil Current: 9.1mA
Series: G6K-RF
Features: 1 GHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6KU-2F-RF-TR09DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G6KU 2F RF TR09DC12