G6L-1F-DC4.5
Low Signal Relays - PCB LO PROF SPST 4.5VDC
product image
G6L-1F-DC4.5 Picture
SeekIC No. : 002568656 Detail
G6L-1F-DC4.5: Low Signal Relays - PCB LO PROF SPST 4.5VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6L-1F-DC4.5
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 4.5 VDC
Maximum Switching Current : 1 A Coil Current : 40 mA
Coil Type : Non-Latching Power Consumption : 180 mW
Termination Style : Solder Pad
Description
Contact Current Rating :
Isolation :
Insertion Loss :
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Current : 40 mA
Coil Voltage : 4.5 VDC
Coil Type : Non-Latching
Termination Style : Solder Pad
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Power Consumption : 180 mW
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6L-1F-DC4.5
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeTelecom
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage1A @ 24VDC
Coil Voltage4.5VDC
Control Off Voltage (Min)0.45 VDC
Control On Voltage (Max)3.38 VDC
Coil Current40mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G6L 1F DC4 5