G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
General Purpose / Industrial Relays SPDT 24VDC RELAY POWER
product image
G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24 Picture
SeekIC No. : 002548372 Detail
G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24: General Purpose / Industrial Relays SPDT 24VDC RELAY POWER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
Mfg:
Omron Electronics
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Contact Current Rating : 8 A
Coil Voltage : 24 VDC Coil Resistance : 2.62 KOhms
Coil Current : 9.2 mA Switching Voltage : 400 VAC, 300 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Indium
Description
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Contact Current Rating : 8 A
Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Tin Indium
Coil Current : 9.2 mA
Switching Voltage : 400 VAC, 300 VDC
Coil Resistance : 2.62 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage8A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current9.2mA