G6RL-1A4-ASI-DC12
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
product image
G6RL-1A4-ASI-DC12 Picture
SeekIC No. : 003828336 Detail
G6RL-1A4-ASI-DC12: RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6RL-1A4-ASI-DC12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: G6RL Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 18.3mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 8A
Switching Voltage: 400VAC, 300VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 8.4 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Turn On Voltage (Max): 8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Features: Sealed - Fully
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 8A
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Series: G6RL
Switching Voltage: 400VAC, 300VDC - Max
Coil Current: 18.3mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6RL-1A4-ASI-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage8A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current18.3mA