G6S-2F-10-TRDC24
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
product image
G6S-2F-10-TRDC24 Picture
SeekIC No. : 003831379 Detail
G6S-2F-10-TRDC24: RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6S-2F-10-TRDC24
Quick Details
Series: G6S Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: Telecom Coil Type: Non Latching
Coil Current: 8.3mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 2A
Switching Voltage: 250VAC, 220VDC - Max Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Package / Case : SOIC W Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: - Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Description
Relay Type: Telecom
Coil Type: Non Latching
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2A
Switching Voltage: 250VAC, 220VDC - Max
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Features: -
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Coil Current: 8.3mA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: G6S
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6S-2F-10-TRDC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G6S 2F 10 TRDC24