G6S-2F-10DC24
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
product image
G6S-2F-10DC24 Picture
SeekIC No. : 003831378 Detail
G6S-2F-10DC24: RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6S-2F-10DC24
  • Qty
  • 0~50
Quick Details
Series: G6S Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Processor Series : HCS12X Relay Type: Telecom
Coil Type: Non Latching Coil Current: 8.3mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2A Switching Voltage: 250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: - Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Description
Relay Type: Telecom
Coil Type: Non Latching
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2A
Switching Voltage: 250VAC, 220VDC - Max
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing
Features: -
Packaging: Tube
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Coil Current: 8.3mA
Series: G6S
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6S-2F-10DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G6S 2F 10DC24