G7L-1A-BUB-J-CB-DC12
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
product image
G7L-1A-BUB-J-CB-DC12 Picture
SeekIC No. : 003830075 Detail
G7L-1A-BUB-J-CB-DC12: RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-1A-BUB-J-CB-DC12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: G7L Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 158mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 30A
Switching Voltage: 250VAC - Max Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 1.8 VDC
Features: Insulation - Class B, Test Button Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Screw Terminal
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Contact Rating (Current): 30A
Turn Off Voltage (Min): 1.8 VDC
Mounting Type: Chassis Mount
Switching Voltage: 250VAC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: G7L
Features: Insulation - Class B, Test Button
Coil Current: 158mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-1A-BUB-J-CB-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage30A @ 220VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.8 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current158mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 1A BUB J CB DC12