G7L-1A-P-CB-DC24
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
G7L-1A-P-CB-DC24 Picture
SeekIC No. : 002552832 Detail
G7L-1A-P-CB-DC24: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-1A-P-CB-DC24
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-1A-P-CB-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage20A @ 220VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)3.6 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current79mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 1A P CB DC24