G7L-1A-T-J-CB-DC24
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
product image
G7L-1A-T-J-CB-DC24 Picture
SeekIC No. : 003830078 Detail
G7L-1A-T-J-CB-DC24: RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-1A-T-J-CB-DC24
Quick Details
Series: G7L Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 79mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 30A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 3.6 VDC
Features: Insulation - Class B, Test Button Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Contact Rating (Current): 30A
Mounting Type: Chassis Mount
Turn Off Voltage (Min): 3.6 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: G7L
Features: Insulation - Class B, Test Button
Coil Current: 79mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-1A-T-J-CB-DC24
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage30A @ 220VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)3.6 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current79mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 1A T J CB DC24
G7L1ATJCBDC24
G7L 1A T J CBDC24 ND