G7L-1A-T-M1-DC24
RELAY PWR SPST 30A 24VDC
product image
G7L-1A-T-M1-DC24 Picture
SeekIC No. : 004346870 Detail
G7L-1A-T-M1-DC24: RELAY PWR SPST 30A 24VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-1A-T-M1-DC24
Mfg:
Omron Electronics Inc-ECB Div
  • Qty
  • 1~1
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-1A-T-M1-DC24
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage30A @ 220VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)3.6 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current79mA
Coil TypeNon Latching, Standard
SeriesG7L
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 1A T M1 DC24