G7L-1A-TUB-CB-DC24
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
G7L-1A-TUB-CB-DC24 Picture
SeekIC No. : 002549450 Detail
G7L-1A-TUB-CB-DC24: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-1A-TUB-CB-DC24
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Panel Contact Material : Silver
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-1A-TUB-CB-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage30A @ 220VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)3.6 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current79mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 1A TUB CB DC24
G7L1ATUBCBDC24
G7L 1A TUB CBDC24 ND