G7L-2A-B-J-CB-DC48
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
G7L-2A-B-J-CB-DC48 Picture
SeekIC No. : 002553069 Detail
G7L-2A-B-J-CB-DC48: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-B-J-CB-DC48
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 48 VDC
Mounting Style : Panel Contact Material : Silver
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-B-J-CB-DC48
VendorOmron Electronic Components
CategoryRelays, I/O Modules
Relay TypeNon Latching- Standard
Mounting TypeBracket
Termination StyleScrew Terminal
CircuitDPST-NO
Contact Rating @ Voltage25A @ 250VAC
Control Voltage48.000 VDC [Typ]
Coil Current40.00 mA [Nom]
Coil Resistance1220.00 Ohms [Typ]
Control Off Voltage7.200 VDC [Min]
Control On Voltage36.00 VDC [Max]
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A B J CB DC48
G7L2ABJCBDC48
G7L 2A B J CBDC48 ND