G7L-2A-BUB-CB-AC24
General Purpose / Industrial Relays 24 VAC DPST-NO SCREW TERMINAL
product image
G7L-2A-BUB-CB-AC24 Picture
SeekIC No. : 002547743 Detail
G7L-2A-BUB-CB-AC24: General Purpose / Industrial Relays 24 VAC DPST-NO SCREW TERMINAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-BUB-CB-AC24
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 24 VAC
Mounting Style : Panel Contact Material : Silver
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VAC
Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-BUB-CB-AC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)18 VAC
Coil Current71mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A BUB CB AC24
G7L2ABUBCBAC24
G7L 2A BUB CBAC24 ND