G7L-2A-BUB-CB-DC48
RELAY PWR DPST 30A 48VDC
product image
G7L-2A-BUB-CB-DC48 Picture
SeekIC No. : 004346873 Detail
G7L-2A-BUB-CB-DC48: RELAY PWR DPST 30A 48VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-BUB-CB-DC48
Mfg:
Omron Electronic Components
  • Qty
  • 1~1
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-BUB-CB-DC48
VendorOmron Electronic Components
CategoryRelays, I/O Modules
Relay TypeNon Latching- Standard
Mounting TypeBracket
Termination StyleScrew Terminal
CircuitDPST-NO
Contact Rating @ Voltage25A @ 250VAC
Control Voltage48.000 VDC [Typ]
Coil Current40.00 mA [Nom]
Coil Resistance1220.00 Ohms [Typ]
Control Off Voltage7.200 VDC [Min]
Control On Voltage36.00 VDC [Max]
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A BUB CB DC48
G7L2ABUBCBDC48
G7L 2A BUB CBDC48 ND