G7L-2A-P-CB-DC12
General Purpose / Industrial Relays PCB DPST-NO 12VDC
product image
G7L-2A-P-CB-DC12 Picture
SeekIC No. : 002547633 Detail
G7L-2A-P-CB-DC12: General Purpose / Industrial Relays PCB DPST-NO 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-P-CB-DC12
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 75 Ohms Coil Current : 158 mA
Mounting Style : PCB Contact Material : Silver
Switching Voltage :
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Material : Silver
Mounting Style : PCB
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Resistance : 75 Ohms
Coil Current : 158 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-P-CB-DC12
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage20A @ 220VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.8 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current158mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A P CB DC12