G7L-2A-T-CB-AC12
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
G7L-2A-T-CB-AC12 Picture
SeekIC No. : 002554617 Detail
G7L-2A-T-CB-AC12: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-T-CB-AC12
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 12 VAC
Mounting Style : Panel Contact Material : Silver
Contact Current Rating :
Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Voltage : 12 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-T-CB-AC12
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)1.8 VAC
Control On Voltage (Max)9 VAC
Coil Current142mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A T CB AC12