G7L-2A-T-J-CB-AC200/240
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
product image
G7L-2A-T-J-CB-AC200/240 Picture
SeekIC No. : 003830079 Detail
G7L-2A-T-J-CB-AC200/240: RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-T-J-CB-AC200/240
Quick Details
Series: G7L Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 10.2mA Coil Voltage: 240VAC
Contact Form: DPST (2 Form A) Contact Rating (Current): 25A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 150 VAC Turn Off Voltage (Min): 36 VAC
Features: Insulation - Class B, Test Button Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis Mount
Contact Form: DPST (2 Form A)
Switching Voltage: 250VAC - Max
Contact Rating (Current): 25A
Coil Current: 10.2mA
Coil Voltage: 240VAC
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Turn Off Voltage (Min): 36 VAC
Series: G7L
Features: Insulation - Class B, Test Button
Turn On Voltage (Max): 150 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-T-J-CB-AC200/240
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)36 VAC
Control On Voltage (Max)150 VAC
Coil Current10.2mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A T J CB AC200 240