G7L-2A-T-J-CB-DC12
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V
product image
G7L-2A-T-J-CB-DC12 Picture
SeekIC No. : 003829886 Detail
G7L-2A-T-J-CB-DC12: RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-T-J-CB-DC12
Quick Details
Series: G7L Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 158mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: DPST (2 Form A) Contact Rating (Current): 25A
Switching Voltage: 250VAC - Max Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 1.8 VDC
Features: Insulation - Class B, Test Button Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Packaging: Bulk
Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Turn Off Voltage (Min): 1.8 VDC
Mounting Type: Chassis Mount
Contact Form: DPST (2 Form A)
Switching Voltage: 250VAC - Max
Contact Rating (Current): 25A
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: G7L
Features: Insulation - Class B, Test Button
Coil Current: 158mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-T-J-CB-DC12
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.8 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current158mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A T J CB DC12
G7L2ATJCBDC12
G7L 2A T J CBDC12 ND