G7L-2A-T-J-CB-DC48
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
product image
G7L-2A-T-J-CB-DC48 Picture
SeekIC No. : 003829888 Detail
G7L-2A-T-J-CB-DC48: RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-T-J-CB-DC48
Quick Details
Series: G7L Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 40mA Coil Voltage: 48VDC
Contact Form: DPST (2 Form A) Contact Rating (Current): 25A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 36 VDC Turn Off Voltage (Min): 7.2 VDC
Features: Insulation - Class B, Test Button Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Coil Current: 40mA
Coil Voltage: 48VDC
Mounting Type: Chassis Mount
Contact Form: DPST (2 Form A)
Turn On Voltage (Max): 36 VDC
Switching Voltage: 250VAC - Max
Contact Rating (Current): 25A
Turn Off Voltage (Min): 7.2 VDC
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: G7L
Features: Insulation - Class B, Test Button
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-T-J-CB-DC48
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)7.2 VDC
Control On Voltage (Max)36 VDC
Coil Current40mA
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A T J CB DC48
G7L2ATJCBDC48
G7L 2A T J CBDC48 ND