G7L-2A-TUB-CB-DC24
General Purpose / Industrial Relays QC DPST-NO 24 VDC Upper mount bracket
product image
G7L-2A-TUB-CB-DC24 Picture
SeekIC No. : 002548066 Detail
G7L-2A-TUB-CB-DC24: General Purpose / Industrial Relays QC DPST-NO 24 VDC Upper mount bracket
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G7L-2A-TUB-CB-DC24
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 303 Ohms Coil Current : 79 mA
Mounting Style : Panel Contact Material : Silver
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Panel
Contact Material : Silver
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Coil Resistance : 303 Ohms
Coil Current : 79 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG7L-2A-TUB-CB-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage25A @ 220VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)3.6 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current79mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G7L 2A TUB CB DC24