G8H-1C4T-R-DC12
General Purpose / Industrial Relays SPDT 12VDC 20A/10A Micro Iso
product image
G8H-1C4T-R-DC12 Picture
SeekIC No. : 002551807 Detail
G8H-1C4T-R-DC12: General Purpose / Industrial Relays SPDT 12VDC 20A/10A Micro Iso
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8H-1C4T-R-DC12
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Coil Voltage : 16 VDC
Coil Resistance : 80 Ohms Coil Current : 20 A
Mounting Style : PCB Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Form : SPDT
Mounting Style : PCB
Contact Material : Silver Tin Oxide
Coil Current : 20 A
Coil Resistance : 80 Ohms
Coil Voltage : 16 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8H-1C4T-R-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeAutomotive
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 12VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)0.7 VDC
Control On Voltage (Max)7 VDC
Coil Current120mA