G8JE-1A7T-R-DC12
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
product image
G8JE-1A7T-R-DC12 Picture
SeekIC No. : 003830035 Detail
G8JE-1A7T-R-DC12: RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8JE-1A7T-R-DC12
Quick Details
Series: G8JE Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: Automotive Coil Type: Non Latching
Coil Current: - Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 70A
Switching Voltage: 16VDC - Max Turn On Voltage (Max): 8 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: - Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Features: -
Coil Current: -
Relay Type: Automotive
Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Turn On Voltage (Max): 8 VDC
Contact Rating (Current): 70A
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Switching Voltage: 16VDC - Max
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC