G8JR-1A7T-R-DC12
General Purpose / Industrial Relays Automotive Relay 12VDC 70A
product image
G8JR-1A7T-R-DC12 Picture
SeekIC No. : 002547712 Detail
G8JR-1A7T-R-DC12: General Purpose / Industrial Relays Automotive Relay 12VDC 70A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8JR-1A7T-R-DC12
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Contact Current Rating : 1 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 64.5 Ohms
Switching Voltage : 16 V Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Coil Current :
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Contact Current Rating : 1 A
Coil Resistance : 64.5 Ohms
Switching Voltage : 16 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8JR-1A7T-R-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeAutomotive
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage50A @ 12VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1 VDC
Control On Voltage (Max)8 VDC