G8P-1A-DC48
RELAY PCB PWR SPST 30A 48VDC
product image
G8P-1A-DC48 Picture
SeekIC No. : 004346946 Detail
G8P-1A-DC48: RELAY PCB PWR SPST 30A 48VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8P-1A-DC48
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8P-1A-DC48
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage30A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)36 VDC
Coil Current19mA
Coil TypeNon Latching, Standard
SeriesG8P
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names G8P 1A DC48