G8P-1C-DC12
RELAY PCB PWR SPDT 20A 12VDC
product image
G8P-1C-DC12 Picture
SeekIC No. : 004346965 Detail
G8P-1C-DC12: RELAY PCB PWR SPDT 20A 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G8P-1C-DC12
Mfg:
Omron Electronics Inc-ECB Div
  • Qty
  • 1~50
Parameters:
Technical/Catalog InformationG8P-1C-DC12
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current77mA