GA600HD25S
product image
GA600HD25S Picture
SeekIC No. : 004347086 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GA600HD25S
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Standard speed,  optimized for battery powered application
• Very low conduction losses
• HEXFREDTM  antiparallel diodes with ultra-soft  recovery
• Industry standard package
• UL recognition pending
• Internal thermistor
Application
• Increased operating efficiency
• Direct mounting to heatsink
• Performance optimized for power conversion: UPS,SMPS, Welding
• Lower EMI, requires less snubbing
Specifications
Parameter Max. Units
VCES Collector-to-Emitter Breakdown Voltage 250 V
IC @ TC=25°C Continuous Collector Current 600 A
ICM Pulsed Collector Current 1200
ILM Peak Switching Current 1200
IFM Peak Diode Forward Current 1200
VGE Gate-to-Emitter Voltage ± 17 V
VISOL RMS Isolation Voltage, Any Terminal to Case, t=1 min 2500
PD @ TC=25°C Maximum Power Dissipation 1920 W
PD @ TC=85°C Maximum Power Dissipation
TJ Operating Junction -40 to + 150 °C