GBC31DRXS-S734
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD
product image
GBC31DRXS-S734 Picture
SeekIC No. : 003087431 Detail
GBC31DRXS-S734: CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBC31DRXS-S734
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 31 Number of Positions: 62
Card Thickness: 0.031" (0.79mm) Power Dissipation : 400 W
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Contact Type: Full Bellows
Flange Feature: Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Number of Positions/Bay/Row: 31
Card Thickness: 0.031" (0.79mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBC31DRXS-S734
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack