GBJ10005
Bridge Rectifiers 10A 50V
product image
GBJ10005 Picture
SeekIC No. : 00135894 Detail
GBJ10005: Bridge Rectifiers 10A 50V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ10005
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Max Surge Current : 170 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : GBJ
Packaging : Tube
Description
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Length : 30.3 mm
Max Surge Current : 170 A
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Features:
·Rating to 1000V PRV
·Ideal for printed circuit board
·Low forward voltage drop, high current capability.
·Reliable low cost construction utilizing molded plastic
·technique results in inexpensive product
Specifications
Part Number GBJ10005
Total Capacitance CT (pF) 55
Max Average Rectified Current IO (A) 10
Peak Repetitive Reverse Voltage VRRM (V) 50
Peak Forward Surge Current IFSM (A) 170
Forward Voltage Drop VF (V) 1.05
Max Reverse Current IR (µA) 10
Operating Temperature.............. -55°C to +150°C
Storage Temperature............... -55°C to +150°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ10005
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseGBJ
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)10A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V