GBJ20005
Bridge Rectifiers 20A 50V
product image
GBJ20005 Picture
SeekIC No. : 00135876 Detail
GBJ20005: Bridge Rectifiers 20A 50V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBJ20005
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Max Surge Current : 240 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 30.3 mm
Width : 4.8 mm Height : 24.5 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : GBJ
Packaging : Tube
Description
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Length : 30.3 mm
Max Surge Current : 240 A
Width : 4.8 mm
Height : 24.5 mm
Package / Case : GBJ
Features:
·Glass Passivated Die Construction
· High Case Dielectric Strength of 1500VRMS
· Low Reverse Leakage Current
· Surge Overload Rating to 240A Peak
· Ideal for Printed Circuit Board Applications
·Plastic Material - UL Flammability
Classification 94V-0
· UL Listed Under Recognized Component Index, File Number E94661
Specifications
Characteristic
Symbol
GBJ
GBJ
UNIT
Peak Repetitive Reverse Voltage
Working Peak Reverse Voltage
DC Blocking Voltage
VRRM
VRWM
VR
50
V
RMS Reverse Voltage
VR(RMS)
35
V
Average Forward Rectified Output Current
(Note 1) @ TC = 100°C
IO
20
A
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 8.3 ms
single half sine-wave superimposed on rated load
(JEDEC Method)
IFSM
240
A
Forward Voltage (per element) @ IF = 10A
VFM
1.05
Peak Reverse Current @TC = 25°C
at Rated DC Blocking Voltage @ TC = 125°C
IR
10
I2t Rating for Fusing (t < 8.3ms) (Note 1)
I2t
240
A2s
Typical Junction Capacitance (per element) (Note 2)
Cj
60
pF
Typical Thermal Resistance Junction to Case (Note 3)
RJC
0.8
°C / W
Operating and Storage Temperature Range
Tj, TSTG
-65 to +150
°C
Notes:
1. Non-repetitive, for t > 1ms and < 8.3 ms.
2. Measured at 1.0 MHz and applied reverse voltage of 4.0V DC.
3. Thermal resistance from junction to case per element. Unit mounted on 300 x 300 x 1.6mm aluminum plate heat sink.
Part Number GBJ20005
Total Capacitance CT (pF) 60
Max Average Rectified Current IO (A) 20
Peak Repetitive Reverse Voltage VRRM (V) 50
Peak Forward Surge Current IFSM (A) 240
Forward Voltage Drop VF (V) 1.05
Max Reverse Current IR (µA) 10
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBJ20005
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseGBJ
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)20A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V