GBPC1201
Bridge Rectifiers 12A Bridge Rectifier
product image
GBPC1201 Picture
SeekIC No. : 00132970 Detail
GBPC1201: Bridge Rectifiers 12A Bridge Rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GBPC1201
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 100 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 70 V Forward Continuous Current : 12 A
Max Surge Current : 300 A Forward Voltage Drop : 1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA Power Dissipation : 83.3 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 29 mm
Width : 29 mm Height : 11.23 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : GBPC
Packaging : Bulk
Description
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Peak Reverse Voltage : 100 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 70 V
Max Surge Current : 300 A
Package / Case : GBPC
Packaging : Bulk
Power Dissipation : 83.3 W
Length : 29 mm
Width : 29 mm
Height : 11.23 mm
Forward Continuous Current : 12 A
Description
GBPC12, 15, 25, and 35 Series datasheet
Parameters:
Technical/Catalog InformationGBPC1201
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseGBPC
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)12A
Voltage - Peak Reverse (Max)100V