GCA200AA120
ApplicationInverter for motor control (VVVF)UPS, AC servoDC power supply, WelderSpecifications Symbol Item Conditions Ratings Unit GCA200AA120 VCES Collector-Emitter Voltage with gate terminal shorted to emitter 1200 V VGES Gate-Emitter Voltage with collector shorted to emi...
product image
GCA200AA120 Picture
SeekIC No. : 004350059 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GCA200AA120
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
Inverter for motor control (VVVF)
UPS, AC servo
DC power supply, Welder
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings Unit
GCA200AA120
VCES Collector-Emitter Voltage with gate terminal shorted to emitter 1200 V
VGES Gate-Emitter Voltage with collector shorted to emitter ±20 V
Ic Collector
Current
DC   200 A
ICP Pulse ms   400
_Ic Reverse Collector Current   200 A
PT Total Power Dissipation Tc25 1500 W
Tj Junction Temperature   150
Tstg Storage Temperature   40 ~+125
VISO Isolation Voltage R.M.S. A.C. minute 2500 V