GCB50DHBN
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD
product image
GCB50DHBN Picture
SeekIC No. : 003097628 Detail
GCB50DHBN: CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GCB50DHBN
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 50 Gate-Emitter Leakage Current : 0.4 uA
Number of Positions: 100 Card Thickness: 0.062" (1.57mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.050" (1.27mm)
Features: - Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Solder, Staggered Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Contact Type: Hairpin Bellows Color: Black
Packaging: Tube
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Features: -
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Color: Black
Flange Feature: -
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Packaging: Tube
Card Thickness: 0.062" (1.57mm)
Pitch: 0.050" (1.27mm)
Termination: Solder, Staggered
Series: -
Number of Positions: 100
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Type: Hairpin Bellows
Number of Positions/Bay/Row: 50
Parameters:
Technical/Catalog InformationGCB50DHBN
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Features-
Number of Positions 100
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorBlack