GCC35DRTN-S93
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD
product image
GCC35DRTN-S93 Picture
SeekIC No. : 003029649 Detail
GCC35DRTN-S93: CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GCC35DRTN-S93
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 35 Number of Positions: 70
Gate-Emitter Leakage Current : 0.4 uA Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder Contact Material: Phosphor Bronze
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Color: Black
Flange Feature: -
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationGCC35DRTN-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack