GCM1555C1H6R8DZ13D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 6.8pF 50volts C0G +/-0.5pF
product image
GCM1555C1H6R8DZ13D Picture
SeekIC No. : 00814074 Detail
GCM1555C1H6R8DZ13D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 6.8pF 50volts C0G +/-0.5pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GCM1555C1H6R8DZ13D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 6.8 pF Tolerance : 0.5 pF
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Automotive MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Automotive MLCCs
Packaging : Reel
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Capacitance : 6.8 pF
Tolerance : 0.5 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGCM1555C1H6R8DZ13D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance6.8pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.5pF
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingDigi-Reel?
FeaturesAutomotive
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C