GCM188R71C105KA64D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0603 1.0uF 16volts X7R 10%
product image
GCM188R71C105KA64D Picture
SeekIC No. : 00817514 Detail
GCM188R71C105KA64D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0603 1.0uF 16volts X7R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GCM188R71C105KA64D
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0603 Case Code - mm : 1608
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Packaging : Reel
Description
Product :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - in : 0603
Case Code - mm : 1608
Capacitance : 1 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGCM188R71C105KA64D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case0603 (1608 metric)
Temperature CoefficientX7R
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C