GEC10DREN-S93
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
product image
GEC10DREN-S93 Picture
SeekIC No. : 003062390 Detail
GEC10DREN-S93: CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GEC10DREN-S93
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 10 Gate-Emitter Leakage Current : 0.4 uA
Number of Positions: 20 Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Finish: Tin Contact Finish Thickness: 100µin (2.54µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Black
Packaging: Tray
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Contact Material: Phosphor Bronze
Color: Black
Flange Feature: -
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Number of Positions: 20
Packaging: Tray
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Termination: Solder Eyelet(s)
Number of Positions/Bay/Row: 10
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Type: Full Bellows
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness: 100µin (2.54µm)
Contact Finish: Tin
Parameters:
Technical/Catalog InformationGEC10DREN-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishTin
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Solder Eyelet
Features-
Number of Positions 20
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack