GEC16SBSN-M89
CONN HEADER 16POS .100 RT/A SMD
product image
GEC16SBSN-M89 Picture
SeekIC No. : 004352983 Detail
GEC16SBSN-M89: CONN HEADER 16POS .100 RT/A SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GEC16SBSN-M89
Mfg:
Sullins Connector Solutions (VA)
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog InformationGEC16SBSN-M89
VendorSullins Connector Solutions (VA)
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Contact FinishTin
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Number of Contacts LoadedAll
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Row Spacing-
PackagingBulk
Fastening Type-
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100in (2.54m)