GEC65DRES-S93
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET
product image
GEC65DRES-S93 Picture
SeekIC No. : 003095684 Detail
GEC65DRES-S93: CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GEC65DRES-S93
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 65 Number of Positions: 130
Power Dissipation : 400 W Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Finish: Tin Contact Finish Thickness: 100µin (2.54µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Black
Packaging: Tray
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Contact Material: Phosphor Bronze
Color: Black
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Packaging: Tray
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s)
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Type: Full Bellows
Flange Feature: Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Finish Thickness: 100µin (2.54µm)
Contact Finish: Tin
Number of Positions: 130
Number of Positions/Bay/Row: 65
Parameters:
Technical/Catalog InformationGEC65DRES-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishTin
Mounting TypePanel Mount, Solder Eyelet
FeaturesFlange
Number of Positions 130
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack