GM78R12A
Features: ·1A / 12V Output low dropout voltage regulator·TO-220 Full-Mold package (4PIN)·Overcurrent protection, Thermal shutdown·Overvoltage protection, Short-Circuit Protection·With output disable functionSpecifications PARAMETER SYMBOL VALUE UNITS Remark Input Voltage ...
product image
GM78R12A Picture
SeekIC No. : 004354207 Detail
GM78R12A: Features: ·1A / 12V Output low dropout voltage regulator·TO-220 Full-Mold package (4PIN)·Overcurrent protection, Thermal shutdown·Overvoltage protection, Short-Circuit Protection·With output disable...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GM78R12A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·1A / 12V Output low dropout voltage regulator
·TO-220 Full-Mold package (4PIN)
·Overcurrent protection, Thermal shutdown
·Overvoltage protection, Short-Circuit Protection
·With output disable function
Specifications
PARAMETER SYMBOL VALUE UNITS Remark
Input Voltage VIN 35 V
Disable Voltage VDIS 35 V
Output Current IO 1.0 A
Power Dissipation 1 Pd1 1.5 W No Heatsink
Power Dissipation 2 Pd2 15 W Whit Heatsink
Junction Temperature TJ +150 °C
Operating Junction Temperature TOPR -20 ~ +80 °C
Thermal Resistance, Junction - to Case (Note 2) RqJC 4.31 °C/W
Thermal Resistance, Junction - to Air (Note 2 ) RqJA 48.83 °C/W
Thermal Shutdown Temperature Ttsd 150 °C
Description
THE GM78R12A is a low - dropout voltage regulator suitable for various electronic equipments. It provides constant voltage power source with TO-220 4 lead full mold package. Dropout voltage of GM78R12A is below 0.5V in full rated current (1A). This regulator has various function such as peak current protection, thermal shut down, overvoltage protection and output disable func.