GM78R33A
Features: ·1A / 3.3V Output low dropout voltage regulator·TO-220 Full-Mold package (4PIN)·Overcurrent protection, Thermal shutdown·Overvoltage protection, Short-Circuit Protection·With output disable functionSpecifications Symbol Parameter Value Unit Remark VIN Input Voltage 35 V ...
product image
GM78R33A Picture
SeekIC No. : 004354209 Detail
GM78R33A: Features: ·1A / 3.3V Output low dropout voltage regulator·TO-220 Full-Mold package (4PIN)·Overcurrent protection, Thermal shutdown·Overvoltage protection, Short-Circuit Protection·With output disabl...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GM78R33A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·1A / 3.3V Output low dropout voltage regulator
·TO-220 Full-Mold package (4PIN)
·Overcurrent protection, Thermal shutdown
·Overvoltage protection, Short-Circuit Protection
·With output disable function
Specifications
Symbol Parameter Value Unit Remark
VIN Input Voltage 35 V
VDIS Disable Voltage 35 V
IO Output Current 1.0 A
Pd1 Power Dissipation 1 1.5 W No Heatsink
Pd2 Power Dissipation 2 15 W Whit Heatsink
TJ Junction Temperature +150 °C
TOPR Operating Junction Temperature -20 ~ +80 °C
RqJC Thermal Resistance, Junction - to Case (Note 2) 4.31 °C/W
RqJA Thermal Resistance, Junction - to Air (Note 2 ) 48.83 °C/W
Ttsd Thermal Shutdown Temperature 150 °C
Description
The GM78R33A is a low - dropout voltage regulator suitable for various electronic equipments. It provides constant voltage power source with TO-220 4 lead full mold package. Dropout voltage of GM78R33A is below 0.5V in full rated current (1A). This regulator has various function such as peak current protection, thermal shut down, overvoltage protection and output disable function.