GMR30H125C
Features: ·HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY·GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE·CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP·LOW LEAKAGE CURRENTSpecifications Parameter Symbol GMR60H100CT Unit Repetitive peak reverse voltage VRRM 125 V RMS forward current IF(RMS) 30 A A...
product image
GMR30H125C Picture
SeekIC No. : 004354494 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GMR30H125C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY
·GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE
·CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP
·LOW LEAKAGE CURRENT
Specifications
Parameter Symbol GMR60H100CT Unit
Repetitive peak reverse voltage VRRM 125 V
RMS forward current IF(RMS) 30 A
Average forward current = 0.5
TO-220AB TO-263-2 TO-3P
TC = 155°C
per diode
per device
IF(AV) 15
30
A
Surge non repetitive forward current
tp = 10 ms sinusoidal
IFSM 120 A
Voltage rate of change(rated VR) Dv/dt 10000 V/s