GMR60H100C
product image
GMR60H100C Picture
SeekIC No. : 004354500 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GMR60H100C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
·HIGH JUNCTION TEMPERATURES CAPABILITY
·GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE
·CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP
·LOW LEAKAGE CURRENT
·AVALANCHE RATED
·INSULATED PACKAGE: TO-3PF
Specifications
Parameter Symbol GMR60H100CT Unit
Maximum repetitive peak reverse voltage VRRM 100 V
Working peak reverse voltage VRRM 100 V
Maximum DC blocking voltage VDC 100 V
Maximum average forward
rectified current
IF(AV) 60
30
A
Peak forward surge current
8.3ms single half sine-wave superimposed
on rated load (JEDEC Method) per leg
IFSM 500 A
Peak repetitive current per leg at tp = 2s, 1KHz IRRM 2 A
Voltage rate of change(rated VR) Dv/dt 10,000 V/s
Operating junction and storage temperature range TJ, TSTG -65 to + 175 °C
RMS Isolation voltage (TO-3PF) from
terminals to heatsink with T=1 second, RH 30%